Boataround: V prenájme lodí sú svetoví

Investovali do ľudí a expandovali do sveta. Za štyri roky firma z Bratislavy vďaka investorom vyrástla na svetovú špičku na trhu v segmente prenájmu lodí.

Za rezervačným systémom na prenájom jácht, člnov a lodí by ste skôr hľadali „morských vlkov“ niekde z bohatého pobrežia Stredozemného mora. Dnes top 5 na svete a top 3 v Európe v segmente prenájmu lodí založili suchozemci zo strednej Európy, dvojica z Česka a zo Slovenska. Nadšenie pre jachting a skúsenosti v práci pre rezervačný systém Booking.com priviedli Pavla Pribiša spolu s Janou Escher k myšlienke vytvoriť rezervačný portál Boataround. Keď v roku 2016 začínali, mali „kapitál“ pár tisíc eur. Prvú zmluvu na 17 lodí podpísali v chorvátskom letovisku. Už o rok ponúkali na prenájom 4 000 lodí. V súčasnosti má Boataround najväčší vlastný katalóg lodí na trhu priamo zazmluvnený s majiteľmi a charterovými spoločnosťami. Vďaka tomu poskytuje overený obsah a hodnotenia jácht od reálnych zákazníkov, najlepšie ceny na trhu a služby zákazníkom sedem dní v týždni v lokálnom jazyku. V bratislavskom sídle spoločnosti pracuje 35 ľudí a ďalší v zahraničných kanceláriách. Rýchly rozvoj firmy by však bez investorov nebol možný.

Vstup investorov do biznisu

O Cowdberry sa podnikatelia dozvedeli od známych. Tím a zámer boli na Slovensku jedinečné a už začiatkom roka 2017 získali prvého investora. „Myslím, že pre nás to bola správna voľba. Bez kapitálu sa obchodné nápady dajú len ťažko realizovať. V našom prípade sa nám podarilo získať skutočne kvalitných investorov a ľudí, ktorí nás podporovali a radili nám v kľúčových rozhodnutiach,“ vysvetľuje Jana Escher, spoluzakladateľka firmy.

Crowdinvesting považuje Pavel Pribiš za jednu z najvhodnejších možností, ako osloviť investorov a získať kapitál na rozbehnutie firmy. Pre menšie firmy sú väčšinou tradičné venture kapitálové zdroje ešte nedostupné a banky startupy v podstate nepodporujú. Privátny investičný kapitál má podľa Pribiša výhodu v tom, že investor vám pomáha a „kope“ za tím. Banka je inštitúcia, investor je tímový hráč. A, samozrejme, aj potenciálny zákazník a ambasádor značky!

V dvoch investičných kolách cez platformu Crowdberry sa Boat aroundu podarilo získať 1,15 milióna eur. „Investor posudzuje tím, dosiahnuté výsledky a biznis plán. Zaujímajú ho zakladatelia a čísla. Príbeh musí byť uveriteľný, ,monkey business‘ vám na Slovensku len ťažko niekto zafinancuje. Mieru rizika vnímajú slovenskí investori omnoho citlivejšie než v zahraničí,“ tvrdí Pavel Pribiš. Firma podľa neho zaujala investorov vďaka špičkovému tímu, modernými technológiami a pre zákazníka kvalitnejším produktom. Za rovnakú loď klienti zaplatia Boataroundu o stovky eur menej než konkurencii. „Investovali sme predovšetkým do ľudí. Dnes máme kancelárie nielen v Bratislave, ale aj v Splite a v Aténach. Expandovali sme do sveta a dnes má Boataround zákazníkov z viac ako 60 krajín,“ vyčísľuje Jana Escher. „Mám radosť, keď vidím, že u nás pracujú kvalitní ľudia a firma rastie po celom svete. Získať kvalitných investorov bolo pre nás kľúčové. Projekt s globálnym potenciálom potrebuje financie, inak nedokážete udržať krok s konkurenciou. A v online väčšinou platí, že kto získa prvý zásadný marketshare, ten to vyhrá,“ zdôrazňuje.

Pozíciu na trhu s prenájmom lodí spoločnosť ešte posilnila, keď začiatkom roka 2020 získala významnú investíciu od fondu rizikového kapitálu Miton. „Slovensko je malý trh a firmy ako Boataround.com musia pomerne skoro začať škálovať do zahraničia. Pre nás je toto kľúčová vec a obrovská výhoda. Konkurencia napríklad v USA často rieši len domáci trh a nedokáže uspieť v zahraničí. Investícia Mitonu nám pomôže ďalej rásť predovšetkým na západných trhoch,“ hovorí Pavel Pribiš.

Cestovanie a koronakríza

Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla ekonomiky všetkých krajín a cestovný ruch patrí k odvetviam, ktoré pocítili obmedzenia pohybu osôb najviac. Mnohí podnikatelia v službách zatvárajú firmy. „Situáciu vnímame veľmi pozorne, snažíme sa spájať informácie a rásť aj napriek tomu, že je to tento rok o čosi náročnejšie,“ tvrdí Jana Escher. Jachtárska komunita je podľa nej veľmi silná, ľudia berú jachting ako hoby. V porovnaní s klasickou dovolenkou v rezorte je na lodi úroveň bezpečia neporovnateľne vyššia, človek je v prírode, na mori a buduje si imunitu. „Snažili sme sa prispôsobiť čo najskôr. Otvorili sme mnoho nových a bezpečných destinácií, priniesli sme možnosť bezplatného storna rezervácie v prípade cestovných obmedzení na hraniciach, online check-in. Bolo to pomerne kreatívne obdobie,“ dodáva s úsmevom.

Skúsenosti z uplynulých mesiacov ukázali, že v tejto situácii sa najviac darí spoločnostiam, ktoré fungujú online. S dosahmi krízy bojujú aj mnohé firmy, ktoré sa venujú prenájmu lodí. Nedávno odpredali Nautal veľkému konkurentovi Click&Boat. A dajú sa očakávať aj ďalšie zmeny. Podľa Pavla Pribiša je prenájom lodí miliardové odvetvie, ktoré je stále veľmi fragmentované. „Podobne ako aj pri iných segmentoch cestovného ruchu očakávame ďalšiu konsolidáciu trhu, začala sa už minulý rok. Budeme sa snažiť mať čo najsilnejšie karty práve pre Boataround,“ dodáva.

Ako sa na podnikanie Pavel Pribiš pozerá dnes a čo by ľuďom, ktorí uvažujú o vstupe do biznisu, odporučil? „Začať podnikať bolo pre mňa osobne najlepšie rozhodnutie. Denne sa učím veci, ktoré by boli pre mňa inak nedostupné. Ak má niekto dobrý nápad, mal by to určite vyskúšať a postaviť sa na vlastné nohy. V dnešnom globalizovanom svete môže vzniknúť ďalší Bolt alebo Wolt hoci aj na Slovensku. Z ťažkých chvíľ netreba robiť panickú drámu, tie k podnikaniu jednoducho patria. Zo všetkého sa dá vyjsť silnejší, naučiť sa niečo nové a nájsť ďalšiu príležitosť,“ uzatvára riaditeľ spoločnosti.

Článok vznikol pre seriál Investície v biznise ekonomického denníka Hospodárske noviny – https://hnonline.sk/hn-special/2208969-v-prenajme-lodi-su-svetovi

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.