E-shopy po celom svete trápia vratky a reklamácie. Pomoc prináša české Retino. Prečo investovať?

Zakladateľ spoločnosti Petr Boroš prišiel s myšlienkou efektívneho nástroja pre riešenie reklamácií v čase, kedy prevádzkoval svoj prvý e-shop Higarden. Rovnako ako milióny ďalších e-shopov sa každý deň zapodieval tým, ako riešiť vrátený a reklamovaný tovar efektívne pre e-shop, a zároveň s čo najvyššou spokojnosťou na strane zákazníkov. Keď s kolegom v roku 2017 Higarden úspešne predal, rozhodol sa založiť Retino, ktorého úlohou nebolo nič menej než vyvinúť riešenie problému, ktorý trápi väčšinu eCommerce sveta. Veď predsa len každý druhý zákazník je spokojný s tým, ako prevádzkovatelia online obchodov vybavujú reklamácie!  

E-shopy bežne reklamácie riešia pomocou Excelu, telefónu a emailov. Celý proces je roztrieštený do mnohých kanálov. Zamestnanci e-shopu tak trávia väčšinu času opakovaním rutinných úloh. Väčšina e-shopov pritom takto funguje dodnes a nie je to zďaleka problémom len malých obchodov.  

Možno aj preto Petrova vízia zaujala popredné osobnosti českého a slovenského eCommerce, ako sú Josef Matějka, Martin Rozhoň a Peter Hajduček, ktorí už dnes Retinu pomáhajú usmerňovať jeho biznis.  

Spokojnejší e-shop aj zákazník 

So svojím tímom vytvoril komplexný online software, v ktorom spojil všetku komunikáciu a informácie o reklamácii na jednom mieste. E-shopy ho do svojej stránky nainštalujú jedným kliknutím a potom už jednoducho identifikujú tovar, monitorujú stav reklamácie a komunikujú s klientom. Ušetria tak až 75 % času s vybavovaním reklamácií a s tým spojených nákladov.  

Zákazníci reklamáciu založia na pár klikov, zvolia typ dopravy a potom už len sledujú status reklamácie. Celý proces sa výrazne zrýchli, zákazníci sú spokojnejší a zvyšuje sa pravdepodobnosť ich opakovaného nákupu.  

To potvrdzuje aj štúdia spoločnosti Acomware z roku 2018, ktorá tvrdí, že až 70 % zákazníkov nakúpi znovu, ak obchod refunduje ihneď. Ak však refunduje za tri týždne, nakúpi už len 9 %. Obchody využívajúce Retino zvýšili spokojnosť svojich zákazníkov na 95 %.  

Zmena distribučného modelu priniesla rýchle výsledky 

Od svojho vstupu na trh oslovovalo Retino zákazníkov predovšetkým priamym predajom. Získavalo tým spätnú väzbu, ktorá pomohla riešenie vyvinúť do dnešnej podoby. Keď si spoločnosť overila funkcionalitu svojho riešenia, bola pripravená na zmenu distribučného modelu. V októbri 2018 tak vstúpila ako plug&play modul na najpoužívanejšiu českú platformu šablónových eCommerce riešení Shoptet, ktorú dnes aktívne využíva viac ako 17 000 e-shopov v Českej republike.  

Počas prvých 19 minút sa firme podarilo získať  100 nových registrácií a do dnešného dňa cez ňu pretiekli 3 milióny objednávok z viac ako stovky e-shopov. Len na československom trhu pritom pracuje s ďalšími viac než 1 000 potenciálnymi zákazníkmi. 

Za každú založenú reklamáciu alebo vrátenie tovaru účtuje spoločnosť e-shopu 0,6 až 1,9 EUR. Od spustenia služby v treťom štvrťroku minulého roku ich spracovala už viac než 15 000, pričom ich počet každý mesiac rastie. S ním tiež aj obrat spoločnosti, ktorý len v poslednom štvrťroku minulého roku dosiahol hodnotu 7 000 EUR. 

Rast trhu predstavuje príležitosť 

Spoločnosti hrá do kariet stabilný rast eCommerce trhu v Európe, ktorý sa v najbližších 4 rokoch odhaduje na úrovni 7,5 % ročne. S ním sa zvyšuje aj počet reklamácií. Ten bol v minulom roku v strednej a východnej Európe na úrovni 35 miliónov, z toho viac než 14 miliónov bolo relevantných pre Retino. Toto číslo by sa navyše malo do 3 rokov zdvojnásobiť.  

Kam mieri Retino?  

Model, ktorý spoločnosť aplikovala na platforme Shoptet sa ukázal ako veľmi účinný. Chcela by ho preto zreplikovať aj na nadnárodných platformách typu Magento, BigCommerce, alebo Woo Commerce, ktoré spravujú stovky tisícok e-shopov po celom svete. Aby sa jej to podarilo, potrebuje posilniť svoj vývojový tím a získať prostriedky na ďalšie marketingové a distribučné aktivity. Preto sa rozhodla spustiť investičnú kampaň na platforme Crowdberry a dať súkromným investorom príležitosť podieľať sa na svojom úspechu. Výmenou za financovanie im ponúka vlastnícky podiel v spoločnosti, čoho sa rozhodol využiť aj súčasný investor Retina StartupYard, ktorý prejavil záujem pripojiť sa k investičnému kolu a vyjadril tak svoju spokojnosť s doterajším vývojom spoločnosti. 

Viac o investičnej kampani Retino tu

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.