Footshop zo srdca Európy diktuje trendy v online nakupovaní

Osemstotisíc klientov, tisíce lifestylových produktov a 30-miliónové obraty. Najrýchlejšie rastúci predajca obuvi, oblečenia a doplnkov v strednej Európe udáva trendy aj v čase korony.

Footshop prvýkrát v histórii zažil pre mimoriadnu situáciu, ktorú spôsobilo ochorenie COVID-19, pokles záujmu o služby. "V máji sa situácia otočila. Ľudia opäť začali nakupovať. V niektorých týždňoch sme dokonca dosahovali 60-percentný medziročný rast tržieb," vyčíslil Peter Hajduček, CEO Footshopu. Firme pomohlo, že 85 percent z celkových tržieb tvorí online predaj. Spolu s dodávateľmi robili maximum, aby spolupráca napriek neľahkej situácii pokračovala. "Niektorí nám umožnili rušiť objednávky, iní predĺžili splatnosti alebo poskytli alokácie na exkluzívny tovar," vysvetlil. Koronakríza však v konečnom dôsledku firme priniesla priestor na rozvoj a pozitívnu zmenu. "Urýchlili sme niektoré projekty a rozšírili sortiment o nové kategórie a značky," spresnil Hajduček.

S umením aj adrenalínom 
Footshop nielen v čase koronavírusu pružne reaguje na požiadavky zákazníkov. Najmä spomedzi mladej generácie. "Rozumieme ich lifestylu, preferenciám a podporujeme mladé umenie, mestskú kultúru. Máme spoločenský presah. Lojálni zákazníci rozumejú tomuto rozdielu a ostávajú s nami," teší sa Hajduček. Firma je stredobodom streetwearovej kultúry a vytvára silnú komunitu. Organizuje eventy a vďaka sociálnym sieťam prepája stovky lokálnych influencerov a ich fanúšikov z generácie Y a Z. Sami financovali a podporili viaceré umelecké projekty, napríklad prerobenie fasády hotela Kyjev v Bratislave. To, čo Footshopu dáva výrazný náskok oproti konkurencii, je variabilita výberu a unikátnosť vzťahov s výrobcami. Dôležité sú aj vzťahy vnútri firmy. Tím označuje Hajduček za jeden z jej najväčších úspechov. "Všetko je o ľuďoch. Tí, ktorí tvoria Footshop, dokážu reagovať pružne, v záujme firmy, a ukázalo sa, že v krízových časoch sa vedia zomknúť," zhodnotil. Aj vďaka nim presvedčili dodávateľov, že región je pripravený na prémiové produkty a že aj na Slovensku sú zákazníci, ktorí ocenia kvalitu. 

Footshop je prvou firmou v segmente, ktorá sa dokázala presadiť v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Vlastné predajne vybudovali v Prahe, Bratislave, Budapešti a Bukurešti. Podnikanie však nie je podľa zakladateľa firmy pre každého a vyžaduje si chuť vzdelávať sa, pohybovať sa v neznámom prostredí a pracovať s neistotou. Dokáže mnohé dať, ale aj vziať. "Je to adrenalín, na ktorý som si zvykol a bez ktorého si to už nedokážem predstaviť," opísal. Rozvoj Footshopu ovplyvnili najmä strategické rozhodnutia a každodenná snaha celého tímu. Pozitívny prínos znamenali expandovanie, predaj časti firmy výmenou za rozvojový kapitál, intenzívny boj o exkluzívny prístup k limitovaným kolekciám či život na sociálnych sieťach. "Najdôležitejšie je v tom pokračovať každý deň. Či sa zobudíme s dobrou alebo so zlou náladou, nikdy nezísť z cesty a veriť vo svoju víziu," zhodnotil.

Eso v rukáve
Prvého investora zapojili do firmy v roku 2018. Investičný fond Enern do Footshopu investoval milióny eur, za ktoré vybudovali silný IT tím, otvorili obchody, zdvojnásobili tržby a dostali sa k zaujímavým dodávateľom. "Teraz pripravujeme ďalšie investičné kolo s Crowdberry. Radi by sme peniaze využili na expanziu a rozvojové projekty. V hre sú ďalšie kamenné obchody v zahraničí. Máme niekoľko nápadov na nové biznis modely postavené na rozvoji segmentu cez digitálne projekty," avizuje. Tešia sa, že sa na trhu objavujú platformy, akou je Crowdberry. "Chcú úprimne pomôcť podnikateľom a rozvoju lokálneho podnikateľského prostredia. Azda získame zaujímavých ambasádorov a ľudí so skúsenosťami z rôznych odborov," opisuje. 

Investori vidia Footshop ako tím profesionálov, ktorí majú nastavené štandardizované procesy a riadia svoje riziká. "Na druhej strane sme cool kids doing fashion, ako hovorí jeden môj kolega. Verím, že investor pochopili, aké výnimočné karty máme v rukách," vysvetľuje Hajduček. "My sme si to odpracovali, a preto sme zákazníkom bližšie ako ktorýkoľvek zahraničný konkurent," dodal. Z európskej perspektívy má Footshop skvelú geografickú polohu. "Sme v srdci Európy. Môžeme expandovať geograficky do každej strany s kvalitnou službou za rozumnú cenu," vyzdvihuje. Footshop je atraktívny aj pre presun z obchodných centier do digitálneho sveta. Ďalšími cieľmi sú vyšperkovanie vernostného programu, personalizácia webu a spustenie nových digitálnych projektov. Avizujú prepojenie na predaj zo skladov veľkých značiek. 

Footshop zabezpečuje podporu v 15 jazykoch prostredníctvom skúseného tímu, kde platí jasná organizačná štruktúra. Riadiaci tím kombinuje skúsenosti z e-commerce s internou podporou 40 marketingových špecialistov a 30 IT expertov. Tím dotvárajú externí poradcovia z prostredia biznisu.

Footshop sa považuje aj za IT firmu, ktorá vie, že budúcnosť patrí technologickým inováciám. "Chceme poskytnúť kvalitný servis a unikátny zážitok z nakupovania online aj offline," avizuje. O tom, že vo Footshope vedia, čo zákazníci chcú, svedčí aj fakt, že až 31 percent z nich sa opakovane vracia nakupovať tam, kde sa udávajú trendy, do Footshopu.

 

Článok vznikol pre seriál Investície v biznise ekonomického denníka Hospodárske noviny, autor: Lucia Páchniková - https://hnonline.sk/pr-clanky/2160818-footshop-zo-srdca-europy-diktuje-trendy-online-nakupu

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.