Luxury Guide vyspovedal Davida Jelena

Začínal ako účtovník, počas štúdia medzinárodného obchodu a finančného riadenia sa vypracoval na pozíciu finančného manažéra a poradcu v oblasti účtovných a finančných analýz. Tento rok na jar sa stal partnerom v spoločnosti Crowdberry – v crowdinvestingovej platforme, ktorá vie prepojiť ľudí s voľnými finančnými prostriedkami a ľudí, ktorí zháňajú peniaze pre svoj biznis.

Pripravila KATEŘINA DAŇKOVÁ, fotografie z priestorov Worklounge Praha

 

Keď rozpráva o tom, čo robí, vyžaruje z neho nadšenie. Hovorí, že ho práca neuveriteľne baví a že si hru s číslami, ktorou trávi dni a niekedy aj noci, stále užíva. David Jelen sa veľa rokov špecializuje na oblasť riadenia podnikov, pomáha podnikateľom a firmám nájsť riešenia pri rôznych transakciách finančného charakteru. Teraz sa zameriava na ešte bohumilejšiu činnosť: prepája zaujímavé projekty s ešte zaujímavejšími investormi.

Slová ako crowdfunding a crowdinvesting sú dnes celkom populárne. Môžete ich vysvetliť? Oba výrazy popisujú spôsoby hromadného financovania firiem (crowd anglicky znamená dav), keď firma získava kapitál od skupiny zákazníkov alebo investorov. Pri crowdfundingu dostane zákazník za svoje peniaze produkt či službu spravidla skôr. Pri crowdinvestingu získava investor za poskytnuté peniaze podiel na hodnote firmy a stáva sa tak ich spolumajiteľom alebo danej firme poskytuje pôžičku s vyjednanou dĺžkou splácania a s dopredu vyjednaným  úrokom. Crowdinvesting funguje primárne na základe online platforiem, za pomoci webu a portálu prepája ľudí, ktorí chcú investovať svoje peniaze, s podnikateľmi, ktorí na rozbehnutie svojich firiem a projektov potrebujú kapitál. Klasickým príkladom crowdfundingu môže byť situácia okolo povodní. Keď niekto založí a zverejní číslo účtu, na ktoré budú prichádzať peniaze obetiam záplav, zakladá vlastne crowdfundingový účet. Zbiera peniaze na užitočnú vec a viac-menej sa neočakáva, že by darca mal mať z tohto financovania, okrem dobrého pocitu ešte niečo iného. Crowdinvesting znamená, že rovnakým princípom ľudia investujú do firiem, start-upov, technológií a samozrejme očakávajú zhodnotenie svojej investície a chcú na nej zarobiť.

A spoločnosť Crowdberry je skôr crowdinvestingová? Presne tak. Pomáhame investorom zhodnotiť ich investície tým, že ich prepájame s podnikateľmi a firmami, ktoré hľadajú finančné prostriedky. Spoločnosť bola založená na Slovensku, kde funguje dva roky. Ja som sa tento rok stal partnerom pre Českú republiku. Špecializujem sa hlavne na malé a stredné podniky a oblasť nehnuteľností.

A keď má niekto voľné finančné prostriedky a rozhodne sa investovať cez Crowdberry, čo by mal urobiť? Sme online platforma. Musí sa teda zaregistrovať, to je krok číslo jedna. Akonáhle to urobí, získa prístup k informáciám o spoločnostiach hľadajúcich investíciu. Crowdberry sa od ostatných investičných platforiem odlišuje v tom, že k online rozmeru pridávame aj osobný kontakt. To je pridaná hodnota našej platformy. Nie sme stroje, sme ľudia, ktorí rozumejú potrebám investorov. Sme s nimi schopný vyberať konkrétne akvizície, riešime ich budget a preferencie.

Keď hovoríte o budgete, existuje nejaký limit, kedy sa človek môže stať investorom na Crowdberry? Nie sme projekt zameraný na masu užívateľov, ako je napríklad Zonky. Zameriavame sa na privátnych klientov, ktorí chcú riešiť obchod a majú apetít zúčastniť sa významnej obchodnej transakcie.  Hovoríme, že s firmami prepojujeme „smart capital“, kedy má investor možnosť ponúknuť aj svoje know-how. Minimálna investícia je desať tisíc eur.

Musí Vás potenciálny investor pri online registrácii informovať, koľko peňazí chce preinvestovať? V registrácii je pole s názvom finančné možnosti, avšak vyplnenie tohto pola
nie je podmienkou ukončenia registrácie. Každý môže nechať odkaz o tom, aký má investičný zámer. Väčšina investorov má záujem s nami o projektoch komunikovať. A my zase máme záujem sa s nimi spojiť, spoznať ich osobne. Radi si vypočujeme ich prianie, kam chcú svoje peniaze umiestniť.

Vaše otázky na prvú schôdzku teda smerujú ku zisteniu, aké má investor očakávania a či sú skôr progresívne alebo konzervatívne? Samozrejme, musíme hneď na začiatku vedieť, čo investor od našej spolupráce očakáva. Potenciálna návratnosť investície sa počíta podľa toho, ako veľmi je riziková. Vezmime si napríklad start-upi. Tie majú veľmi rizikový potenciál, a preto je dobré investície do nich diverzifikovať, teda rozdeliť do viac firiem po menších čiastkach. Investor môže investovať aj do malých a stredných podnikov, ktoré majú solídnu históriu a chcú napríklad expandovať. Táto investícia je bezpečnejšia, pretože sa pomocou ekonomických nástrojov, akými sú napríklad audit alebo historická analýza, 
dá určiť ich budúca výnosnosť. Vieme investovať aj do nehnuteľností, ktoré majú konzervatívny profil a patria k najbezpečnejších vkladom.

Takže si u Vás každý nájde to svoje. Ale aký je rozdiel medzi klasickým investovaním na kapitálových trhoch cez investičné fondy a tým s Crowdberry? S Crowdberry je to rozhodne väčší zážitok. Ale rozdielov je hneď niekoľko. S nami má investor možnosť „ ohmatať “ si investíciu, čaká ho osobná skúsenosť, niekedy si môže otestovať prototyp. 
Je reálne, aby sa stretli so zakladateľmi a managementom firmy. Výhodou je, že investor má nad svojou investíciou kontrolu a môže ju do istej miery ovplyvniť. Sú investori, ktorých takáto možnosť neláka, a radšej zostanú pasívny. Je ale aj veľa takých, ktorí sa radi zapoja a poskytnú firme svoje skúsenosti a obchodné kontakty. Ide o investorov, ktorí už vo svojom podnikateľskom živote niečo dokázali, sú zabezpečený, majú solídny príjem a chuť niečo podporiť. Crowdberry naviac dáva  možnosť česko-slovenskému kapitálu zostať v Čechách a na Slovensku. Keď človek investuje na burze, dáva peniaze väčšinou do zahraničných fondov, to sa v našom prípade nedeje, my pomáhame rásť českým a slovenským firmám za podpory tuzemského kapitálu.  

Hovorili sme o konzervatívnych investíciách do nejakého developerského projektu. Ako takáto investícia v reálne vyzerá? Môže ísť o spoluinvestovanie do nehnuteľností. Dnes
je taký trend, že developer prenechá sedemdesiat percent podielu investície banke, pätnásť zaplatí z vlastných zdrojov a ďalších pätnásť percent nechá malým investorom z crowdinvestingu. Tento spôsob financovania developerovi umožňuje realizovať viac projektov naraz, pretože má viac voľných zdrojov.

Znamená to, že keď sa investor zapojí do financovania nejakej budovy, má následne jej konkrétnu časť k dispozícii a v budúcnosti s ňou môže obchodovať? Náš pohľad je taký,
že si investor, ktorý si cez nás kúpi podiel v developerskom projekte a následne prechádza kolom stavby, môže povedať: „ Tuto vlastním tehlu, tuto vlastním celé poschodie.“ Samozrejme vlastniť jeden konkrétny byt je rizikové, oveľa výhodnejšie je, keď dvadsať investorov vlastní dvadsať bytov. Odpadá riziko, že práve môj byt nebude predaný, prenajatý a tak ďalej. Riziko sa totiž rozloží.

Koľko kampaní, pri ktorých ste úspešne prepojili investora s ľuďmi, ktorí hľadajú finančné prostriedky, ste už zrealizovali? Máme za sebou šesť kampaní, sprostredkovali
sme investície za tri milióny eur. Nie sú to žiadne drobné ale solídne možnosti k investovaniu. V súčasnosti máme otvorených osem príležitosti za deväť a pol milióna eur.

Na aký start-up, ktorý ste financovali, ste v Crowdberry najviac pyšní? Nejde vybrať jediný projekt ale medzi najzaujímavejšie počiny, ktoré sme mohli financovať je výroba Ecocapsule. Ide o prenosný, energeticky sebestačný mikro príbytok, ktorý vyzerá ako vajíčko. Dá sa postaviť kdekoľvek na svete, ide o geniálnu formu ubytovania tam,
kde nie je zavedená elektrina, plyn, voda... Zároveň je táto „kapsula“ luxusne vybavená, má čistý interiér a dá sa ľahko prevážať. Prvé Ecocapsule z limitovanej série päťdesiat kusov sa predávali po osemdesiat tisíc eur a sú vypredané. Zaujímavé je, že architekt Tomáš Žáček navrhol Ecocapsulu už v roku 2008, lenže vtedy išlo viac menej o koncept, pretože technológie, ktoré potrebovali k jej realizácii neexistovali. To sa časom zmenilo, Ecocapsula sa vyrába a chystá sa aj jej sériová výroba. Jednu z prvých „kapsúl“ si objednala
aj významná hollywoodska herečka.

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.