Malý gazda ide do sveta

Autor: Lucia Páchniková

Úprimný záujem robí divy. Aj keď ide o peniaze. Malý gazda z Prešova vďaka nemu vyrástol z rodinnej firmy na manufaktúru s ambíciami.

Predať auto, za peniaze zaň kúpiť pár desiatok oviec, presťahovať sa a pustiť sa do niečoho, čo predtým ani jeden z nich nerobil. Tak vyzeral začiatok podnikateľskej cesty manželov Ševcovcov. Zuzanu prestali baviť financie, Jozef pre zranenie odišiel z kriminálnej polície. Manželkina túžba mať vlastný podnik a manželov sen založiť farmu sa premenili v Malého gazdu, unikát v mliekarenskom segmente.

Denne produkujú asi tonu jogurtu a zásobujú pulty slovenských, maďarských a čoskoro aj českých obchodov. „Náš produkt má v sebe tradíciu. Získal si už veľa zákazníkov, ktorí si zakladajú na kvalite. Mliečne výrobky vyrábame s láskou. Spolu s našimi zamestnancami dávame do práce celú dušu,“ hovoria o vzťahu k rodinnému biznisu manželia Ševcovci.

Je to iné ako s úverom
O investičnej platforme Crowdberry sa dozvedeli z internetu. Zaujali ich už rozbehnuté projekty a tím profesionálov. „Bola to správna voľba. Cítili sme úprimný záujem. Videli v nás potenciál. Sadli sme si ľudsky. Prežívajú s nami úspechy aj pády. Od banky nikdy nedostanete takýto prístup,“ hodnotí Ševcová rozhodnutie zaujať investorov a získať peniaze na nové ciele.

Vstupom investorov do firmy získali zdroje na rozvoj výroby, marketingovú kampaň aj kontakty na odborníkov. Vďaka ich know-how Malý gazda funguje efektívnejšie. Profesionáli z investičnej platformy a skúsenosti investorov im pomohli nastaviť procesy vo firme, kontroling či účtovníctvo, naštartovať marketing aj obchod. „Výsledkom kooperácie je nárast hrubej marže v minulom roku o vyše dvojnásobok,“ zhodnotila Ševcová. „Okrem toho nám pomáhajú riešiť problémy, s ktorými sa ako rodinná firma stretávame. Napríklad neustály tlak zo strany obchodných sietí na znižovanie cien či nerovnocenný boj s veľkými firmami,“ vymenúva ďalšie plusy.

Okrem rozbehnutia marketingu a podpory cesty produktov za hranice sa rozhodli trh obohatiť aj novými pochúťkami. Aj s tým im pomohol investičný sektor. Ten je podľa nich flexibilnejší ako bankový. „Používali sme a používame úvery a pôžičky od komerčných bánk. Banka vám však nikdy neporadí s reálnymi problémami. Majú povrchnú predstavu v podobe čísel, no nikdy nepreniknú do hĺbky fungovania vašej spoločnosti“.

Osloví aj originálnosť
Malý gazda sa pre oslovenie investorov rozhodol v roku 2018. V čase, keď už ročne vyrábali takmer jeden a štvrť milióna kusov jogurtov. „Musíte byť originálny, zanietený, trpezlivý a presvedčený o produkte. Musíte pracovať na inováciách. Investori pomôžu podnikanie rozbehnúť, ale bez toho, aby ste sami priložili ruku k dielu, to nepôjde,“ vysvetľuje dôležitosť vlastnej iniciatívy. Malý gazda oslovil investorov produktom a postupným nastavovaním efektívnych procesov vo firme. Viac ako pol miliónovú investíciu, zdá sa, využil naplno. Nakúpili technológie a na trh priniesli nové rady produktov v moderných obaloch. Pracujú na zvyšovaní tržieb, marketingu, oslovovaní obchodných partnerov a rozširovaní listingov. Dlhodobým cieľom je expanzia na zahraničné trhy. „Zameriavame sa aj na nové cieľové skupiny, najmä na rodiny s deťmi a ľudí, ktorí preferujú zdravý životný štýl. Osvedčili sa produkty s obsahom probiotických baktérií a popri tradične obľúbených chutiach funguje aj bezlaktózová novinka,“ hodnotí Ševcová.

Dôležitá je aj osveta a zlepšovanie prostredia, v ktorom žijeme. Ich produkty sú balené v ekologickom obale. Jogurty bez éčok vyrábajú výlučne tradičným spôsobom zrenia v skle, čím si jogurt zachováva výživové hodnoty. Dobre pôsobí na trávenie a imunitu. Mlieko získavajú z lokálnych firiem a starostlivo si vyberajú aj ostatné suroviny. Začínali s ovčím mliekom, neskôr presedlali na kravské. „Ovčie je sezónna záležitosť. Dopyt rástol. Bolo to náročné rozhodnutie. No zvolili sme ekologickú cestu,“ vysvetlila.

Manželia Ševcovci odporúčajú podnikateľom, aby vpustili do svojho biznisu crowdinvestorov. Ako forma získavania peňazí podľa nich určite naberajú na popularite a dopĺňajú banky. „Neostáva to iba v rovine poskytnutia peňazí. Riešia s vami problémy a tešia sa z úspechov. Sme dôkazom, že aj malá rodinná firma môže vďaka správne použitej investícii prekonať svoje limity,“ uzatvárajú manželia Ševcovci.

 

Odborník k téme: Daniel Gašpar, partner Crowdberry

Prečo bol Malý gazda zaujímavou investičnou príležitosťou?

Firma prišla s produktom svetového formátu. Osvedčila sa už na našom aj maďarskom trhu. Investorov zaujal potenciál mladej rodinnej firmy v kontexte perspektívy dopytu po jej výrobkoch či zdravej výživy. Zavážila tiež čerstvosť lokálnych produktov. Spotreba kyslomliečnych výrobkov vrátane tých, ktoré sa pripravujú podľa tradičných receptúr, ako napríklad v Malom gazdovi, rastie v celej Európe. Podiel výrobkov, ktoré zložením navyše priaznivo pôsobia na zdravie, má tiež rastúcu tendenciu. Pre Malého gazdu to znamená príležitosť presadiť sa aj v susedných krajinách.

V čom je najväčší prínos investorov?

Malý gazda je typickým príkladom malej rodinnej lokálnej firmy, ktorá vďaka kapitálu a know-how naštartovala rast a transformáciu na mliečnu manufaktúru medzinárodnej úrovne. Investori s dlhoročnými skúsenosťami v potravinárstve jej pomohli priniesť na trh nové produkty, lepšie nastaviť interné procesy a medzinárodnú expanziu.

Ako hodnotíte využitie investície? Akým výzvam teraz čelí firma a jej investori z Crowdberry?

Vďaka technológiám, ktoré firma zakúpila, mieri na dvojnásobok svojej ročnej produkcie. Napriek tomu, že pre malé firmy je ťažké dostať sa na pulty obchodných reťazcov, im sa to darí a pripravujú vývoz do Česka. Okrem lepšej ziskovosti zdravo rastú tiež ich tržby z nových a tradičných produktov. Aj súčasná situácia ukazuje, že firmy ako Malý gazda majú miesto v spoločnosti a sú dôležité pre rozvoj domácej ekonomiky. Pre investorov sú príležitosťou, ako sa na tom podieľať.

 

Článok vznikol vďaka spolupráci s ekonomickým denníkom Hospodárske noviny v rámci seriálu Investície v Biznise: https://hnonline.sk/prakticke-hn/2130115-maly-gazda-ide-do-sveta

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.