Najväčšia investícia do biotechnologickej firmy na Slovensku! MultiplexDX získal milión eur

Slovenská biotechnologická firma MultiplexDX známeho vedca Dr. Pavla Čekana získala minulý týždeň od amerického investora Ronalda Cooka a investorov z platformy Crowdberry investíciu jeden milión eur. Ide tak o najväčšiu investíciu, ktorú získala slovenská biotechnologická firma. Investori sa stali spolumajiteľmi spoločnosti. Firma však aj naďalej hľadá ďalších spoluvlastníkov.

MultiplexDX prináša na trh unikátnu diagnostiku rakoviny. Sústredí sa na vývoj revolučných personalizovaných diagnostických onkologických testov, ktoré vďaka svojej 99-percentnej presnosti pomôžu navrhnúť presnejšiu liečbu a vylúčiť nesprávnu diagnózu. Svojím vývojom sa spoločnosť už dnes zaraďuje k špičkovým pracoviskám biomedicíny.

„Táto, pre nás už druhá investícia, je dôležitým míľnikom pre firmu a celosvetový vývoj personalizovanej diagnostiky rakoviny. Investíciu použijeme najmä na rozšírenie firemnej infraštruktúry vrátane špičkového laboratória na Slovensku, marketing a predaj našich produktov,“ povedal Pavol Čekan, zakladateľ a CEO MultiplexDX.

Spoločnosť je držiteľom hodnotenia excelentnosti udeleného Európskou komisiou, čo jej otvára cestu ku grantu vo výške takmer 3 miliónov eur a ďalším potrebným investíciám. Prvú komerčnú investíciu 400 tisíc eur MultiplexDX získala v roku 2016 od Neulogy Ventures, ktorá je aj naďalej aktívna vo vlastníckej štruktúre spoločnosti. V júli 2018  získala spoločnosť navyše grant od Ministerstva školstva Slovenskej republiky vo výške 176 tisíc eur. 

„Pre našich investorov je MultiplexDX zaujímavou investíciou predovšetkým pre jej globálny dosah a  pôsobenie jej produktov. Mám veľkú radosť, že práve túto firmu podporilo toľko našich investorov zo Slovenska a Českej republiky. Dôležitú úlohu zohrala aj participácia Ronalda Cooka, ktorý je významným investorom na poli biotechnológií a sám vytvoril podobnú firmu, ktorú potom predal. Úspechom je aj fakt, že MultiplexDX bol vybraný ako prvá slovenská biotech firma jedným z najlepších európskych akcelerátorov, Health Hub Vienna,“ povedal Michal Nešpor, partner investičnej platformy Crowdberry.

MultiplexDX plánuje dokončenie komplexného diagnostického testu v roku 2023. Štyri produktové súčasti konečného testu sa však už predávajú a používajú v popredných medzinárodných inštitúciách ako National Institute of Health, Cornell University alebo na univerzitnej klinike v Düsseldorfe. 

MultiplexDX je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení vrátane slovenského Startup Awards 2016, CES Awards Slovakia 2018, JCI mladý inovatívny podnikateľ roka 2018 a Biotech Standard of Excellence Webaward 2018. Spoločnosť sa najnovšie dostala aj do rebríčka New Europe 100 zostaveného médiami Google a Financial Times ako vychádzajúca  biotechnologická hviezda východnej Európy.

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.