Premiéra Ecocapsule v Českej republike

Crowd-investičná platforma Crowdberry priviezla prvýkrát do Prahy Ecocapsule, najväčší crowd-investingový projekt v našom regióne

Praha, 4. 6. 2018 Prvá česko-slovenská prémiová crowd-investičná platforma Crowdberry, ktorá umožňuje českým súkromným investorom investovať do firiem výmenou za vlastnícky podiel, prvýkrát v Českej republike predstavila unikátny energeticky sebestačný mobilný mikrodom. Práve vďaka kapitálu z tohto jedinečného investičného trhoviska mieri dodávka prvej limitovanej série 50 kusov Ecocapsule do celého sveta a zároveň nastal čas pre ďalšiu rozvojovú investíciu. 

Okrem Ecocapsule a legendárneho českého motocyklu Čezeta umožnilo Crowdberry v minulom roku investorom kúpiť si podiely v piatich firmách v celkovej hodnote vyše 90 miliónov korún. Investiční experti platformy odhadujú, že vďaka rastúcej obľube zhodnocovania kapitálu prostredníctvom investícií do zaujímavých firiem, resp. vďaka stúpajúcemu záujmu firiem o lokálny kapitál, sa počet financovaných firiem a investorov v tomto roku viac než zdvojnásobí. Stať sa spolumajiteľom firmy pritom môže investor už so sumou 50 000 Kč. Aktuálne v Crowdberry pracujú na desiatich kampaniach v objeme vyše štvrť miliardy korún. Samotná Ecocapsule je s celkovou hodnotou investícií viac než 70 miliónov korún v dvoch kolách najväčším projektom crowd-investingu v našom regióne.

Crowd-investovanie je ambiciózna a v Čechách stále ešte rozbiehajúca sa oblasť s veľkým potenciálom, ktorá sa stáva súčasťou trhu financovania a investícií. Pre mnohé firmy je pritom tento spôsob finančného partnerstva životne dôležitý, pretože v určitých fázach podnikania nemajú prístup k tradičnému bankovému financovania. Tímu Crowdberry sa tak napríklad v prípade Ecocapsule v rámci prvého investičného kola podarilo zhromaždiť rozvojový kapitál od jedenástich investorov, vrátane japonskej firmy, vo výške 19 miliónov korún. Firmu sa tak podarilo posunúť k prvej výrobnej sérii – mimochodom, časť komponentov sa vyrába v Čechách. Hodnota spoločnosti Ecocapsule po aktuálnom investičnom kole sa odhaduje na takmer 200 miliónov korún, pri očakávaných tržbách z predaja v stovkách miliónov v budúcich rokoch. „Crowdberry okrem samotného kapitálu hľadá firmám smart investorov, ktorí im aktívne pomáhajú s činnosťou firmy, obchodom, výrobou, ale aj  biznisovou expanziou. Tým sa zásadne líšime od iných crowd-investičných platforiem – aktívni investori totiž priamo ovplyvňujú úspech svojich investícií a vytvárajú čoraz silnejšiu a spoľahlivú investičnú komunitu. Okrem toho s firmami spolupracujeme dlhodobo aj po zisku investície a pôsobíme v dozorných radách. Výsledkom je návrat Ecocapsule na platformu v ďalšom investičnom kole na prípravu masovej výroby,“ vysvetľuje Daniel Gašpar, managing partner Crowdberry. 

Crowdberry je prvou platformou, kde sa investori, ktorí uprednostňujú zhodnotenie peňazí v oblastiach, ktoré sú im ideovo blízke, môžu stať spolumajiteľmi nielen start-upov, ale už aj zavedených a ziskových firiem a od minulého roka aj projektov z oblasti nehnuteľností. Z hľadiska záujmu je skutočným investičným magnetom napríklad elektrifikovaná Čezeta. Legendárny skúter ČZ 506, ktorému znalci nepovedia inak než „prasa“, zažíva pod vedením Brita Neilla Smitha znovuzrodenie. „Na Crowdberry sa Čezeta rozhodla ísť z rovnakého dôvodu ako Ecocapsule. Potrebovala kapitál na rozšírenie výroby, aby „elektrické prasiatko“, ktoré vyvíjala štyri roky, mohla začať predávať. Investičný cieľ vyše 15 miliónov korún je už splnený, Crowdberry aktuálne uzatvára investičné kolo s tým, že výroba sa bude môcť rozbehnúť naplno,“ hovoríDavid Jelen, ktorý v Crowdberry riadi českú pobočku.  

Expanzia do Českej republiky bola v minulom roku pre platformu Crowdberry logickým rozšírením pôsobnosti. Slovenský trh má s českým veľa spoločného – jednak mnohí Česi investujú na Slovensku a naopak, a jednak mnohé start-upy a dynamicky rastúce firmy pôsobia v oboch krajinách. Okrem toho väčšina firiem má potenciál svoje ambície úspešne realizovať v regionálnom alebo globálnom meradle. Ostatne práve na dôkladnej znalosti česko-slovenského prostredia si v Crowdberry zakladajú. Je to pridaná hodnota pre investorov, ktorí vedia, že firma, ktorá sa dostala na platformu Crowdberry, prešla dôslednou kvalitatívnou i kvantitatívnou analýzou a deklarované čísla, stratégia a možnosti rozvoja zodpovedajú realite. A práve vysoký profesionálny štandard služieb oceňujú aj skúsení investori zo zahraničia, ktorí vďaka Crowdberry objavujú a podporujú unikátne firmy. Veľmi aktívni sú v crowd-investovaní zahraniční expati pôsobiaci v Čechách a na Slovensku, a zároveň aj českí a slovenskí expati žijúci a pôsobiaci po celom svete.

Reportáž z podujatia:

www.seznamzpravy.cz/clanek/bydleni-budoucnosti-ecocapsule-by-mohla-nahradit-karavany-ci-hausboty-48581

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.