Pridajte sa k úspechu Vašej obľúbenej lokálnej značky

Crowdinvesting býva často spájaný výhradne so start-upmi. Riskantná stávka práve na ten jeden, ktorý vynikne medzi ostatnými... Existuje však aj iný uhol pohľadu - profesionálny crowdinvesting prinášajúci osvedčené private equity princípy a výnosy lokálnym investorom. Súkromní investori a inštitúcie predstavujú pre lokálne podniky alternatívny zdroj kapitálu, ktorý je nevyhnutným základom pre medzinárodný rast a inovácie v každej silnej ekonomike.

S poskytnutým kapitálom sa zároveň investori podieľajú aj na tvorbe hodnoty vo svojom regióne. Ich kapitál tak neopúšťa lokálny trh, práve naopak, cirkuluje v ňom a tým posilňuje domácu ekonomiku.

V životnom cykle lokálnych, často hlavne výrobných spoločností, malých a stredných či rodinných podnikov existuje niekoľko štádií, ktoré vyžadujú financovanie. Cudzí kapitál pre ich majiteľov predstavuje doplnkový zdroj potrebný pre organický rast či akvizíciu, zmeny vo vlastníckej štruktúre, získanie tržnej pozície alebo predaj časti či celej spoločnosti investorom. Bankové financovanie pre nich však často nie je tou najlepšou alternatívou.

Na trhu existujú, a vždy budú existovať spoločnosti, ktoré vzhľadom na typ ich podnikania a stále prísnejšie bankové regulácie nemôžu získať na expanziu často ani len čiastočné bankové financovanie. Takéto spoločnosti sa väčšinou nachádzajú v príliš rannom štádiu podnikania na to, aby zaujali fondy rizikového kapitálu či investičné fondy, alebo nezapadajú do oblasti ich záujmu. Získanie kapitálu na expanziu vstupom na burzu cenných papierov je pre väčšinu súkromných spoločností aj napriek zdravému a ziskovému podnikaniu nedosiahnuteľné. Ako dôsledok sa veľký podiel private equity investícií a predajov spoločností odohráva mimo verejných trhov. Vďaka crowdinvestingu získavajú súkromní investori prístup k týmto spoločnostiam, do ktorých majú možnosť investovať. Spoločnosti získavajú, okrem finančného kapitálu, finančne i osobne zainteresovaných skúsených profesionálov.

Inovatívne spoločnosti, či už start-upy alebo stabilné malé a stredné podniky, sú pre súkromných investorov okrem potenciálnych finančných výnosov atraktívne z viacerých dôvodov. Investori sú motivovaní pripojiť sa k ich podnikateľskej ceste, pretože tak stoja pri zrode nových nápadov, produktov, technológií a tržných trendov, ktoré následne môžu využiť pre zlepšovanie ich vlastného podnikania. Okrem toho majú aj veľký potenciál zhodnotiť svoje investície. Zdieľanie vlastných skúseností, finančných zdrojov a túžba podporiť podnikateľskú komunitu, rozšíriť svoje vlastné podnikanie či sieť kontaktov patria k ďalším častým motivátorom investorov.

Slovenské spoločnosti expandujúce na zahraničné trhy

V dnešnom vysoko konkurenčnom prostredí je vstup na nové trhy, vývoj nového produktu alebo prevratnej inovácie, zvýšenie výrobnej kapacity, či dokonca i rozšírenie tímu naozajstnou výzvou. Pre budovanie spoločností s globálnymi ambíciami je v určitom bode na tieto aktivity potrebné externé financovanie.

Mnohé lokálne spoločnosti sa usilujú o expanziu v rámci strednej a juhovýchodnej Európy, niektoré i ďalej. Často však nenachádzajú podporu v bankovom financovaní. Na rast svojho podnikania spoločnosti tento kapitál nutne potrebujú.

Zuzana Ševcová a Jozef Ševc v roku 2013 založili rodinnú prémiovú mliekareň, ktorá rýchlo zožala úspech na slovenskom trhu a v niekoľkých ďalších susedných regiónoch. Spoločnosť dnes predáva viac než milión jogurtov ročne. Pre expanziu v rámci strednej a východnej Európy spoločnosť potrebuje kapitál na zvýšenie výrobných kapacít a rozšírenie svojho produktového portfólia. Banky považujú jej plán expanzie za príliš riskantný, a tak sa spoločnosť rozhodla pre alternatívne financovanie a oslovila investorov cez crowdinvesting.

Ziskové a stabilné spoločnosti často rozširujú svoje podnikanie akvizíciou konkurencie alebo v rámci svojho hodnotového reťazca. V budúcnosti pravdepodobne budeme v strednej a východnej Európe svedkami viacerých akvizícií slovenskými podnikmi.

Príkladom je CreativePro, slovenská marketingová agentúra, ktorá narástla akvizíciou jej poľskej partnerskej agentúry v roku 2017. Napriek 14 rokom existencie a ziskovej stabilnej výkonnosti naprieč strednou a východnou Európou sa musela spoločnosť pre akvizičný kapitál obrátiť na súkromných investorov. Tým boli prvé dividendy vyplatené už pár mesiacov po ich investícii. Okrem poskytnutého kapitálu investori aktívne podporovali spoločnosť v akvizičnom procese.

Inovácie nemôžu čakať na ziskovosť podniku

Slovensko má v oblasti technológií a IT mimoriadne nadaných ľudí a stáva sa tak epicentrom inovácií strednej a východnej Európy. Po globálne úspešných spoločnostiach ako Eset, Pixel Federation, Sli.do, Sygic či Visicom, ktoré tiež kedysi začínali ako start-upy, nastupuje ďalšia generácia slovenských firiem mieriacich na globálne trhy, mimo iných napríklad Ecocapsule, Exponea, MultiplexDX, SEAK, Sensoneo a Voltia.

Budovanie inovatívnych spoločností od základov alebo posúvanie malých a stredných podnikov do ďalšej fázy vyžaduje stále viac externého investorského kapitálu. Tento kapitál zrýchľuje inovačnú schopnosť podnikov a pomáha im tak udržiavať náskok pred ich konkurenciou. Tento kapitál je pre spoločnosti prostriedkom ako rýchlejšie dosiahnuť svoje ciele. Na druhej strane, niektorí investori investovanie využívajú ako bránu ku inovačným schopnostiam spoločností a ako zdroj inšpirácie pre svoje vlastné podnikanie.

Plánovanie následníctva a zmien vo vlastníckej štruktúre

Rodinné podniky, ktoré majú stabilný podnikateľský model, no nemajú v rodine ďalšiu generáciu, ktorá by dokázala prebrať a viesť podnik v budúcnosti, narážajú na otázku budúceho vedenia a vlastníctva spoločnosti. Štrukturálne zmeny vo vlastníctve spoločnosti s pomocou externého investorského kapitálu umožňujú čiastočný alebo úplný predaj rodinného vlastníctva s dividendami v krátkom časovom horizonte a postupným procesom presunu spoločnosti do rúk nových vlastníkov a/alebo manažmentu. Naopak, investori získavajú možnosť kúpiť zabehnutý podnik a podieľať sa na jeho výsledkoch.

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.