Spoluvlastníctvo je jednou z ciest rozvoja firmy

V životnom cykle každej firmy existujú štádiá, ktoré si vyžadujú financovanie. Peniaze si pýta aj rast spoločnosti. Kde ich zohnať?

Sú dve základné možnosti. Financovanie bankovým úverom alebo vlastným kapitálom. Ten môže zohnať z externých zdrojov, od súkromných investorov alebo špecializovaných investičných fondov. Získanie úveru závisí od viacerých faktorov. Napríklad od štádia rozvoja firmy, obchodného modelu či účelu využitia prostriedkov, respektíve schopnosti firmy splácať ho alebo ručiť majetkom. Postoj banky k refinancovaniu nákupu výrobnej linky bude určite iný ako k poskytnutiu prostriedkov na marketing e-commerce platforme. Ďalšou možnosťou sú externé kapitálové zdroje – o investičné fondy, prípadne fondy rizikového kapitálu. Investorom je inštitúcia, ktorá poskytuje kapitál prioritne za majoritný podiel vo firme a bez toho, aby sa na jej chode osobne angažovala. Očakáva zhodnotenie do troch až piatich rokov formou predaja firmy alebo dividend.

Biznis anjelov je málo
Firma sa môže dostať aj do situácie, keď sú pre ňu bankové pôžičky nedosiahnuteľné a pre investičné fondy je primalá, pomaly rastúca či príliš komplexná. Vtedy sa môže obrátiť na biznis anjelov – na investorov s voľným kapitálom, ktorí sú ochotní zhodnotiť ho investovaním do podnikov v ranom štádiu rozvoja. U nás sa objavujú zriedkavo.
Mentormi sú profesionáli
Alternatívou sú investičné platformy, ktoré otvárajú podnikateľom cestu k zdrojom súkromných investorov. Dôležité je odlišovať crowdfunding od crowdinvestingu. Crowdfundingové platformy sú zbierkami, napríklad na vývoj produktu. Crowdinvesting je vhodný na financovanie rozvoja, pri expanzii na nové trhy, zvýšení výrobných kapacít, rozšírení tímu či previazanie s vernými zákazníkmi.
Mediátorom v investičnom svete je profesionálna equity crowdinvestingová alebo investičná platforma. Stojí medzi crowdfundingom a investičnými fondmi. Investícia jedného investora je výrazne vyššia, čím sa celkový počet investorov znižuje zo stoviek, tisícok na desiatky. Podnikateľ získa financie, voľnosť a podporu. Pre väčšinu investorov je požiadavka výnosu spojená so znalosťou odvetvia, v ktorom firma pôsobí, alebo s presvedčením o jej spoločenskom prínose. Príkladom je Crowdberry. Vzťah firmy a investora nie je anonymný. Investori môžu osobne spoznať zakladateľov spoločnosti a prediskutovať vízie a plány. Platforma zohráva úlohu odborného poradcu pre obe strany.

Autor: Crowdberry/LPA

Článok vznikol vďaka spolupráci s ekonomickým denníkom Hospodárske noviny v rámci seriálu Investície v biznise: https://hnonline.sk/prakticke-hn/2108773-bratia-velitsovci-mieria-opat-do-cela-pelotonu

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.