Streetwear ako atraktívny investičný segment

Móda ulice alebo streetwear boli do nedávna doménou mladej generácie a patrili k tzv. niche segmentom. S rastúcou obľubou online nakupovania a vďaka sociálnym sieťam sa tento segment stáva atraktívnym aj pre mnohé luxusné značky a investorov, ktorí v ňom vidia zaujímavé výnosy. Očakáva sa, že hodnota trhu dosiahne v roku 2022 približne 700 miliárd dolárov.

Spočiatku bola móda ulice záležitosťou subkultúr, prevažne hip-hopovej a skateboardingovej komunity. Štýl, ktorému prevládala autentickosť a jemný atletický akcent, čoskoro uchvátil aj svet módneho dizajnu. Návrhári ako Marc Jacobs boli v 90. rokoch za zvláštnu estetiku ulice kritizovaní. Dnes už však ich diela patria medzi zberateľské kúsky s hodnotou vyčíslenou na niekoľko núl. 

Streetwear má potenciál
V lete minulého roku svet šokovala správa o predaji kultových tenisiek Moon Shoes od Nike za rekordných 437 500 dolárov. Streetwear segment tým definitívne prešiel do pozície mainstreamu a aj v súčasnosti potvrdzuje svoj rastový potenciál. Najväčšie predaje dosahuje ázijský a americký trh. Módne e-commerce odvetvie v Európe by však malo podľa odhadov dosiahnuť hodnotu 133 miliárd dolárov, čo predstavuje 9,7 percentný rast do roku 2022. Aj to je dôvod, pre ktorý do streetwear čoraz viac prenikajú luxusné značky. Móda ulice sa stáva vyjadrením určitého statusu a naberá charakter elitárstva. Profitujú z nej nielen samotné značky, ale aj celebrity, influenceri, umelci či dizajnové ikony, ktoré vyvtárajú vlastné kolekcie. Na každý nový kúsok stoja pred obchodmi rady, na internete sa online aukcie šplhajú do rekordných čísel. 

Dôležitá je cieľovka
Rastu streetwear segmentu nepochybne pomáha cieľovka, ktorú predstavuje predovšetkým generácia Y a Z. Ich kúpna sila rastie. Podľa prieskumov by práve táto generácia mal reprezentovať 55% luxusného trhu v roku 2025. To je dôvod, prečo mnohé značky cielia svoje marketingové stratégie práve na túto skupinu. Významne im v tom pomáha zásah cez sociálne siete, pokrok v digitálnych technológiách a tiež pozitívny vzťah k subkultúram, pretože práve miléniali inklinujú k tomu byť súčasťou streetwear komunity. 

Utlmenie ekonomickej aktivity v súvislosti s pandémiou prinieslo zmeny v spotrebiteľskom správaní. Aktívna časť populácie preberá tendencie donedávna charakteristické pre mladú generáciu. Značky tak získavajú novú cieľovku. Perspektívne sa ukazujú riešenia, ktoré budú vedieť fungovať v akomkoľvek nastavení, efektívne prepájať svet online s kamenným predajom, správne cieliť a prinášať exkluzitu.

 

Článok vznikol pre seriál Investície v biznise ekonomického denníka Hospodárske noviny: hnonline.sk/pr-clanky/2160818-footshop-zo-srdca-europy-diktuje-trendy-online-nakupu

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.