Vyspelá e-commerce je v čase pandémie benefitom

Autor: Lucia Páchniková

GymBeam sa z nuly k miliónom spokojných zákazníkov vyšvihol za šesť rokov. Pandémia ďalšie globálne ciele firme zrejme neprekazí. Košická spoločnosť od začiatku vsádza na digitálne inovácie.

V odvetví, v ktorom roky vládli iba veľkí hráči, alebo paradoxne malé kamenné predajne pri fitness centrách, GymBeam zaviedol revolučné inovácie a ani dnes nestagnuje. Vďaka tomu je unikátom svojho segmentu. Vyvíja, predáva a distribuuje produkty fitness výživových doplnkov, funkčných potravín či vybavenie pre aktívny životný štýl do krajín strednej a východnej Európy. Patrí k najrýchlejšie rastúcim značkám svojho druhu. Je za tým technologicky vyspelá e-commerce platforma, prepracovaný marketing, IT aj zákaznícky servis a výkonný tím zložený z viac ako stopäťdesiat ľudí z trinástich krajín sveta.

Milióny produktov aj klientov
Koronavírus do značnej miery negatívne ovplyvnil fungovanie viacerých firiem na Slovensku. Košická spoločnosť, ktorú na Facebooku a Instagrame sleduje už viac ako milión ľudí, k nim rozhodne nepatrí. Dlhodobo vsádza na možnosti a výdobytky, ktoré so sebou prináša digitálna doba. Už na začiatku aplikovali vo firme inovatívne postupy, z ktorých veľmi rýchlo začali čerpať benefity. A inak tomu nie je ani dnes. „Máme pobočky vo viacerých krajinách, tomu sme prispôsobili aj systém práce. Distribúciu tovaru tiež budujeme takmer výhradne online. Prejsť na stopercentný home office pre koronavírus pre nás nebolo preto veľkou výzvou,“ opisuje Dalibor Cicman, zakladateľ spoločnosti GymBeam.

Z nuly na 24-miliónov eur ročne sa košická firma dostala za šesť rokov. Od svojho štartovacieho roku 2014 je plne adaptabilnou. „Vo všetkom sa snažíme spraviť povestnú extra míľu, čo nie je v podnikaní tak celkom bežné,“ vysvetľuje Dalibor Cicman, v čom tkvie ich úspech. Z metropoly východného Slovenska si urobili nielen svoje sídlo, ale aj miesto, z ktorého denne expandujú asi 4000  zásielok. Pre stálu klientelu aj čoraz rozrastajúce sa klientské portfólio. „Máme správne odvetvie, miesto a čas. Ekonomické výsledky za prvých päť rokov nášho fungovania sú nadštandardné,“ zhodnotil. Biznis model, na ktorý spoločnosť vsádza, B2C distribúcia a multibrand obchod so zameraním na vlastné značky produktov, sa ukázal ako model, ktorý dosahuje dobré ekonomické výsledky aj v našom regióne, nielen v západnej Európe či v USA.

Firma je od svojho vzniku orientovaná na rast a má globálne ambície. Obrat za rok 2019 sa pohybuje asi na úrovni 20 miliónov eur. Takmer 60-percent tržieb z celkového predaja tvorí pritom predaj vlastných značiek. Vďaka analýzam nákupného správania sa, trendov, stratégiou vývoja a s konkurencieschopnými cenami pružne reaguje na dopyt zákazníkov. Svedčí o tom aj fakt, že GymBeam predal už milióny produktov asi štyrom miliónom spokojných zákazníkov. Vyvinul stovky vlastných produktov pod 5 značkami.

Rast a globálne ambície
Získať vedúce postavenie na všetkých trhoch strednej a východnej Európy, dosiahnuť obrat 100 miliónov eur ročne do roku 2024, modulárna automatizácia distribučného centra či vybudovanie vývojového centra pre vlastné produkty – to sú aktuálne najväčšie ciele spoločnosti GymBeam. Splniť im ich pomáhajú aj financie od investorov. „Našim impulzom, prečo vôbec začať riešiť nejakého investora bola konkrétna ponuka od jedného prominentného. Riešili sme však súčasne viac ponúk. Napokon sme vsadili na investičnú platformu Crowdberry,“ zhodnotil Dalibor Cicman. „Je nám veľmi sympatický ich biznis model. Po odbornej stránke ich vnímame ako jedných z najväčších profesionálov v odbore v našom regióne,“ spresnil.

Pri výbere zavážili pritom nielen odborné zručnosti, ale aj tie charakterové. „Integrita, čestnosť, transparentnosť a otvorená komunikácia. Máme podobnú firemnú kultúru, preto by táto chémia mala dlhodobo fungovať,“ avizoval. Cicmanovi vyhovuje, že tím Crowdberry a investori sa angažujú aj vo veciach, v ktorých sú firme nápomocní.

Investorov GymBeam zaujal aj tým, že majú diverzifikované riziko. „Milióny konečných spotrebiteľov spadajú do rôznych buyer personas. Rovnako viacero makrotrendov podporuje rast firiem akou sme my. Napríklad rast podielu e-commerce v maloobchode, rast cezhraničného e-commerce v Európskej únii, rast míňania domácností na segment online potravín, športovej výživy či funkčných potravín, minerálov a vitamínov,“ vysvetľuje Dalibor Cicman, prečo sú zaujímavou investičnou príležitosťou ako zúročiť ich peniaze. „Značnú časť zo 4,5 milióna sme dali do automatizácie logistiky a kapitálovo náročných produktových rád, čo nám pomáha zväčšovať maržu,“ zhodnotil pozitívny prínos investorov Dalibor Cicman. O tom, že vpustiť do firmy súkromného investora je dobrý nápad sa v košickej firme už presvedčili. „Sám by som raz v budúcnosti rád takto investoval,“ uzatvára šéf úspešnej slovenskej firmy. 

Článok vznikol vďaka spolupráci s ekonomickým denníkom Hospodárske noviny v rámci seriálu Investície v Biznise: https://hnonline.sk/prakticke-hn/2145577-vyspela-e-commerce-je-v-case-pandemie-benefitom

Späť

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.