Footshop - Najrýchlejšie rastúci predajca lifestyle obuvi a streetwear v strednej a východnej Európe

Investovaných

Cieľ

103,06 %   

4 122 200 €

4 000 000 €

Najrýchlejšie rastúci digitálny predajca lifestylovej obuvi, oblečenia a doplnkov v regióne CEE s unikátnym retailovým konceptom, ktorý presahuje model tradičného online nakupovania a kamenných obchodov. 

Footshop sa stal lovebrandom a súčasťou sneakers komunity v strednej a východnej Európe a dnes už ako kultová značka udáva trendy. Vďaka širokej báze zákazníkov a obchodom v štyroch európskych mestách si vybudoval nielen exkluzívne vzťahy s dodávateľmi, ale aj viac ako miliónovú základňu fanúšikov na sociálnych sieťach v 15 krajinách. V priebehu posledných dvoch rokov dokázal zdvojnásobiť svoj obrat na takmer 760 miliónov CZK.

 • Nárast tržieb +40 % ročne (CAGR) za posledné 2 roky, 300-tisíc zákazníkov a obrat 760 miliónov CZK v roku 2019
 • Silné zastúpenie na trhoch v rámci CEE regiónu – vlastné kamenné predajne v Prahe, Bratislave, Budapešti a Bukurešti
 • Neustály rast aj napriek pandémii koronavírusu s výrazných potenciálom vyše miliardových tržieb do 3 rokov
 • Najširšia ponuka na trhu – 4000+ modelov tenisiek a mnoho ďalších modelov oblečenia a doplnkov
 • Úzka spolupráca s Nike NBHD, adidas Consortium, Vans Vault - výhradná exkluzivita na modely z limitovaných edícií nedostupných pre bežné online obchody
 • Skúsený medzinárodný tím vedený zakladateľom Petrom Hajdučkom – 40 marketingových a 30 IT expertov, lokalizácia v 15 jazykoch
 • Očakávaný rast módneho e-commerce odvetvia v Európe na 133 mld. USD do roku 2022 – 9,7% CAGR, s nadpriemerne rastúcim lifestylovým a streetwearovým segmentom


Odfinancované
Cieľ
4 000 000 €
Počet investorov
113
Investovaných
4 122 200 €
Minimálna investícia
20 000 €

Pre prístup k detailom a materiálom o investičnej príležitosti sa prosím prihláste alebo registrujte

Registrácia

O investičnej príležitosti

Cieľ investície 

 • Expanzia na nové trhy  
 • Rozšírenie vernostného programu a personalizácia obsahu webu 
 • Otvorenie nových flagship predajní v Európe 
 • Spustenie digitálneho prepojenia na predaj zo skladov veľkých značiek 
 • Spustenie nových digitálnych projektov pod hlavičkou Footshopu a rozšírenie biznis modelu 
 • Navýšenie skladových zásob a rozšírenie sortimentu produktov 

Najrýchlejšie rastúci predajca lifestylovej obuvi, oblečenia  a doplnkov s unikátnym retailovým konceptom, ktorý presahuje model tradičného online a kamenného nakupovania. Pôvodne internetový obchod dnes už predáva svoj tovar aj v 5 kamenných obchodoch v Prahe (2x), Bratislave, Budapešti a Bukurešti. V ponuke má viac ako 4-tisíc modelov tenisiek a mnoho ďalších modelov oblečenia a doplnkov. Vďaka úzkej spolupráci s obľúbeným značkami Nike NBHD, adidas Consortium, Vans Vault je v mnohých prípadoch schopný ako jediný v regióne ponúknuť zákazníkom exkluzívne modely z vyhľadávaných limitovaných edícií. Footshop, ktorý v roku 2019 dosiahol obrat 760 miliónov CZK a obslúžil viac ako 300-tisíc zákazníkov v 15 jazykoch, definuje teniskovú subkultúru na uliciach a v online priestore. Práve silné prepojenie s lokálnou komunitou a personalizovaný prístup je základom úspešného biznis modelu s výrazne expanzným charakterom.   


Viac ako len online shop: lovebrand, ktorý nastavuje trendy 

Footshop založili Peter Hajduček a Marcel Vargaeštók v roku 2011 ako úzkoprofilový e-shop zameraný na skateboardingovú obuv. Pri ďalšom rozvoji zakladatelia vnímavo sledovali trendy v zahraničí a postupne rozširovali zameranie na lifestylové tenisky, čo  značke pomohlo presadiť sa na českom a následne aj slovenskom trhu. Footshop sa tak stal synonymom kultu (brand of choice) milovníkov trendových tenisiek.  

Online predaje Footshopu neustále rástli a zakladatelia  aj pod tlakom veľkých značiek – identifikovali potrebu priblíženia sa k zákazníkom v priestoroch, kde by bolo možné ponúkať exkluzívne modely z ich výhradne limitovaných edícií. Tak vznikol unikátny retailový koncept, ktorého základom je prepojenie online s offline svetom a lokálnou komunitou, tzv. subkultúrou. K prvému kamennému obchodu v Prahe čoskoro pribudli ďalšie a firma začala rásť aj mimo hranice Českej republiky. Štýlové priestory sa stali obľúbeným miestom stretnutí a propagácie kultúry pre zákazníkov v Bratislave, Budapešti a najnovšie aj v Bukurešti.

Footshop je viac ako len predajca obuvi  stal sa stredobodom streetwearovej kultúry, pružne reaguje na požiadavky mladej generácie, vytvára silnú komunitu, organizuje eventy – ale hlavne prepája cez sociálne siete stovky lokálnych influencerov a ich fanúšikov z generácie Y a Z. Tým si vytvára mimoriadne lojálnu zákaznícku bázu.

 

Exkluzivita sortimentu ako konkurenčná výhoda  

To, čo Footshopu dáva výrazný náskok oproti akejkoľvek kamennej a online konkurencii, je variabilita výberu a unikátnosť vzťahov s výrobcami. Zákazníkom ponúka viac ako 4-tisíc modelov lifestylových tenisiek, pričom do sortimentu zaradili aj trendové streetwear oblečenie a doplnky. Footshop je jedinečný aj rôznymi úrovňami sortimentu. Kľúčovým prvkom biznis modelu spoločnosti je úzka spolupráca s obľúbenými značkami, vďaka ktorej môžu zákazníkom ako jediní ponúkať exkluzívne modely a limitované edície. Zlomovou bola oficiálna spolupráca s adidas, ktorou získal Footshop do portfólia tenisky Yeezy Boost z limitovanej edície Kanyeho Westa. Neskôr sa Footshop stal členom prestížnej siete obchodov v skupine adidas Consortium. K adidasu pribudli ďalšie silné brandy ako Nike NBHD a Vans Vault. Predpokladom spolupráce pri alokácii exkluzívnych modelov sú práve kamenné obchody, ktoré majú pre Footshop z tohto pohľadu významný strategický charakter.   


Zákazník v centre diania  

V roku 2019 obslúžil Footshop viac ako 300-tisíc zákazníkov, čo mu vygenerovalo obrat 760 miliónov CZK. Od roku 2017 rástli spoločnosti celkové tržby o 40 % (CAGR), pričom podiel opakujúcich sa zákazníkov vzrástol o 31 %. Aj tieto výsledky potvrdzujú úspešnosť obchodného modelu, ktorý je založený na starostlivosti o zákazníka. Tento fakt sa premieta do nižšej vratkovosti produktov v porovnaní s odvetvím. Footshop zabezpečuje podporu dnes už v 15 jazykoch prostredníctvom skúseného tímu, kde platí jasná organizačná štruktúra. Riadiaci tím s internou podporou 40 marketingových špecialistov a 30 IT expertov kombinuje bohaté skúseností zo všetkých oblastí e-commerce. Tím dotvárajú skúsení externí poradcovia z prostredia biznisu, ktorí spoločnosti pomáhajú s produktovou a geografickou expanziou. Flagship obchody zohrávajú dôležitú úlohu aj v stratégii rastu zákazníckej základne, kde prostredníctvom rôznych komunitných podujatí a svojou aktivitou na sociálnych sieťach prejavuje Footshop svoju lokálnu prítomnosť. 


Trhový potenciál 

Jedným zo základných pilierov atraktivity Footshopu je okrem vedúcej trhovej pozície v strednej Európe aj rast segmentu lifestyle a streetwear obuvi a oblečenia a jeho kontinuálny presun z obchodných centier do digitálneho sveta. Hodnota globálneho e-commerce odvetvia v súčasnosti presahuje 500 mld. USD. Segment obuvi (prevažná časť tovaru Footshopu) predstavuje viac ako 100 mld. USD. Do roku 2022 porastie hodnota celého odvetvia o cca 10 % (CAGR oproti 2018) na 700 mld. USD a segment obuvi o takmer 9 % (CAGR oproti 2018) na 137 mld. USD. V regióne CEE však v jednotlivých krajinách rast prekračuje dvoj- až trojnásobné hodnoty z dôvodu podstatne nižšieho podielu online predaja na celkovom maloobchode.  


Investícia do ďalšieho rastu  

Rast Footshopu je poháňaný najmä prirodzenou expanziou hlavného segmentu a presunu zákazníkov na internet. Kamenné predajne tu zohrávajú úlohu komunikačného kanálu, miesta na vyzdvihnutie objednávok či komunitné stretnutia, kde nový produkt vie byť zdieľaný s online komunitou. Pandémia Covid-19 tu paradoxne pôsobí ako dodatočný katalyzátor digitalizácie maloobchodu a na druhej strane umožní atraktívne akvizície existujúcich e-shopov a kamenných predajní na vybraných trhoch. Aj napriek tomu, že bol Footshop nútený zatvoriť svoje kamenné predajne v dôsledku šírenia pandémie Covid-19, celkové tržby v marci 2020 narástli o 23% oproti predošlému mesiacu, nakoľko bol zaznamenaný 32% nárast online predajov. Budúca hodnota Footshopu je však nemenej postavená na nových digitálnych projektoch, ktoré sú na špičke globálnych trendov v maloobchode a Footshop posunú ďalej do svetovej ligy streetwearového maloobchodu. Výsledkom je následne kontinuálne zvýšenie konverzného pomeru, rast počtu nových zákazníkov a zvyšovanie podielu opakovaných nákupov od stálych zákazníkov. Footshop a jeho tím predstavuje obchodný model, ktorý je unikátny v stredoeurópskom priestore. Má potenciál udávať trendy pre komunity v celej Európe a výrazne prekročiť hranice svojho terajšieho pôsobenia.   

 

V médiách

Tenisky v kontejnerech a party každý večer. Jak český Footshop objížděl regiony

Footshop letos v tržbách překročí 800 milionů korun a šlape do expanze. První prodejnu otevřel v Rumunsku

Na tenisky za osem stoviek čakajú ľudia aj celú noc

Footshop má za sebou rekordný rok, tržby obľúbenej značky presiahli 21 miliónov eur

Peter Hajduček z Footshopu: Pracujem tak, aby som sa každé ráno vedel pozrieť do zrkadla

Chtěl jsem dělat, co mě baví, říká zakladatel obchodu Footshop Peter Hajduček

Český streetový obchod Footshop jde na východ. Financuje ho Sberbank

Footshop rozjíždí spolupráci s DoDo, v Praze tenisky dodá v den objednání

Footshop: Baví nás především překvapovat

Tenisky za cenu televize? Mladí Češi nemají problém dát za boty desetitisíce

Footshop and KangaROOS Announce Ultimate 3 2.0 Colab

Videá

Obrázky

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.