Artzenal digitalizuje fyzický svet pre film, hry, NFT a turizmus. Teraz hľadá podporu pre globálny rast

Start-upCB Investment Management

12. 8. 2021

Artzenal digitalizuje fyzický svet pre film, hry, NFT a turizmus. Teraz hľadá podporu pre globálny rast

Slovenský Artzenal zaznamenáva realitu s absolútnou precíznosťou a prenáša ju do digitálneho sveta. Ľuďom tak sprístupňuje inak nedostupné zážitky, napr. možnosť pozrieť sa do vnútra lokomotívy, sadnúť si do formuly alebo si do detailu pozrieť kultúrne pamiatky. Digitalizácia fyzických objektov však nájde uplatnenie aj v marketingu, cestovnom ruchu a zábavnom priemysle. Po úspešnom prvom roku existencie firmy a obrate viac ako 170 000 eur sa teraz tím Artzenalu uchádza na Crowdberry o investíciu na realizáciu pilotných projektov a naštartovanie globálneho rastu.

Skúsenosti z herného priemyslu posúvajú o level vyššie

Artzenal založili v roku 2019 špecialisti na 2D a 3D grafiku Milan Kováč,Marcel Petráš a Slavomír Hazucha, v roku 2020 sa tím ďalej rozrástol. Zakladatelia aj ďalší členovia tímu majú dlhoročné skúsenosti s vytváraním obsahu pre popredné herné štúdiá, napr. Warhorse Studios, Foundry 42, Creative  Assembly a Games Distillery. Pre herný priemysel tvorí Artzenal aj naďalej. Nie je dôvod, aby sa postava preháňala po vymyslenej krajine, keď sa môže prechádzať po reálnych hradoch a zrúcaninách.

Potenciál využitia pre NFT, e-turizmus a filmový a herný priemysel

Jednou z oblastí, kde sa chce Artzenal presadiť, je e-turizmus. To sa ukazuje ako krok správnym smerom hlavne teraz, keď je cestovanie obmedzené mnohými reštrikciami. Za digitalizáciu pamiatok hovoria aj čísla. Podľa Európskej komisie je v súčasnosti digitalizovaných iba 10 % európskeho kultúrneho dedičstva, z čoho iba jedna tretina je dostupná on-line, avšak často v nízkej kvalite.

Vďaka precíznemu zaznamenaniu reality dokáže Artzenal preniesť realistický zážitok do virtuálnej reality a sprístupniť tak objekty masám. Okrem toho však dokáže ísť doslova pod povrch. Pri technických objektoch ako lokomotíva alebo auto sa tak môžete pozrieť na konštrukciu, motor a ďalšie detaily, ktoré v múzeu nemáte šancu vidieť. Vďaka interaktívnym prvkom je dokonca možné objekty zažiť – prejsť sa po lokomotíve či naštartovať pretekárske auto.

Artzenal mieri aj do ďalších oblastí, akými sú marketing a zábavný priemysel. Ktovie, možno si za niekoľko rokov budeme kupovať autá tak, že sa do nich najprv posadíme vo virtuálnej realite… Nový smer digitalizácie prestavuje aj trh s NFT, kde má Artzenal už pilotný projekt – digitalizuje slávne Porsche Manthey-Racing, víťaza tohtoročnej 24-hodinovky Nürburgring , ktoré bolo ihneď po pretekoch umyté, prelepené a pripravené na ďalšie jazdy. Vďaka precíznej práci Artzenalu však horúci favorit žije ďalej – s čerstvými šrámami po pretekoch, ešte stekajúcimi kvapkami po šampanskom a podpismi legendárnych jazdcov. V reálnom svete už neexitujúci moment, vo virtuálnom však môže žiť ďalej,  ako jediný zberateľský exemplár.

Ako Artzenal digitalizuje objekty

Artzenal využíva kombináciu dvoch rôznych technológií – laserového a fotografického skenovania (fotogrametrie). Zatiaľ čo laser zaznamená textúru a tvar predmetov, fotogrametria zaznamená farby. To prináša maximálne presný, podrobný a realistický model objektu, či už ide o vozidlo Formuly 1 alebo historickú budovu.

Po získaní skenov a fotografií objektu tím Artzenalu vytvorí optimalizovaný 3D model s fotorealistickými povrchovými úpravami vo formáte. Ten možno následne využiť v štandardných 3D softvéroch (Unity, UnrealEngine), kde potom vývojári doplnia 3D model o interaktívne prvky. Výsledným produktom Artzenalu je realistický zážitkový 3D objekt umiestnený vo virtuálnej realite, kompatibilný so širokou škálou médií, ako sú mobilné zariadenia, desktop alebo VR konzola.

Buďte pri globálnom raste nového lídra v oblasti virtuálnej reality

Tím Artzenalu sa v súčasnosti usiluje o investíciu na dokončenie pilotných projektov. Prečo je tento start-up zaujímavý, opísal Jakub Bachratý, investičný manažér Crowdberry:

„Artzenal povyšuje virtuálnu realitu na úplne inú úroveň. V relatívne krátkom čase nadviazal spoluprácu a vybudoval si meno u svetoznámych firiem z herného a digitálneho priemyslu. Má potenciál globálneho rastu. Investori môžu okrem zaujímavého zhodnotenia svojho kapitálu získať tiež možnosť podieľať sa na raste spoločnosti a byť pri zmene zábavného priemyslu, marketingu a toho, ako navštevujeme kultúrne pamiatky.“

Buďte pri zrode nového  lídra v oblasti virtuálnej reality a pomôžte mu v úspechu. Detaily investičnej príležitosti Artzenal.

Viac o príležitosti Artzenal
Pozrite si detaily