Retail Park Piešťany - Plne prenajatý retail park v blízkosti centra mesta

Prejavený záujem

Cieľ

103,52 %   

1 325 052 €

1 280 000 €

STÁLE MOŽETE INVESTOVAŤ – POTVRDENÉ INVESTÍCIE EŠTE NEDOSIAHLI CIEĽOVÚ ČIASTKU

Investícia do moderného retail parku v Piešťanoch so 100 % obsadenosťou a dlhodobými nájomnými zmluvami s obľúbenými nákupnými reťazcami Pepco, dm drogerie a Super zoo. Park bol skolaudovaný a obsadený nájomcami na jeseň 2019.

 

 • 3-ročný investičný horizont so stabilným výnosom.
 • Štandardne dlhodobé nájomné zmluvy (priemerná zostávajúca dĺžka najmú 5,1 roka – bez možnosti vypovedania).
 • Nájomcovia sú renomovane spoločnosti s vysokým rastom tržieb.
 • Ochrana proti inflácii – každoročné zvyšovanie nájomného o 75 % výšky inflácie.
 • Ochranné mechanizmy pre Crowdberry investorov: preferenčná likvidita (prednostné vyplatenie investície) a ochrana zisku investorov aj v prípade poklesu hodnoty nehnuteľnosti.
 • Povinnosť KLM real estate (‘KLM’) odkúpiť podiel od Crowdberry v prípade, ak sa hala nepredá na trhu do troch rokov – stanovená minimálna výška NOI a tak aj minimálna cena pre KLM. Cena pre KLM sa môže zvýšiť podľa situácie na trhu.
 • KLM real estate má s nájomcami dlhodobú spoluprácu, realizovali pre nich viac ako 30 nájomných plôch a ďalšie prevádzky pripravujú.
 • Financujúcou bankou je Tatra banka a stavbu realizovala stavebná spoločnosť Keraming
 • KLM real estate, developer parku, má 17-ročné skúsenosti a úspešný track record s viac ako 33 zrealizovanými projektmi. KLM realizoval viacero úspešných predajov, v rokoch 2018 a 2019 predal portfólio 10-tich retail parkov s celkovou prenajímateľnou plochou 39-tis. m2 spoločnosti Tatra Asset Management.

Pozrite si záznamy webinárov so zástupcami KLM real estate a investičným tímom, kde detailne predstavili investičnú príležitosť, segment retail parkov a ich skúsenosti na trhu. Agendu a odkazy na webináre nájdete v detaile investičnej príležitosti.

Aktívny
Cieľ
1 280 000 €
Počet investorov
65
Uzatváranie
Prejavený záujem
1 325 052 €
Minimálna investícia
10 000 €

Pre prístup k detailom a materiálom o investičnej príležitosti sa prosím prihláste alebo registrujte

Registrácia

O investičnej príležitosti

 

INVESTÍCIA

1. Investícia – akvizícia 80% podielu na nehnuteľnosti

Crowdberry investori majú možnosť stať sa spoluvlastníkmi retail parku v Piešťanoch a participovať na zisku z zisku predaja nehnuteľnosti v budúcnosti. Plán je spoločne s developerom vlastniť nehnuteľnosť po dobu 2 – 3 rokov a následne ju predať za vyššiu cenu v balíčku širšieho portfólia nehnuteľností, ktoré KLM vlastní, spolu s budúcimi projektmi, ktoré pripravuje na výstavbu. V prípade, že sa nezrealizuje predaj do 3 rokov, je KLM real estate a.s. povinná odkúpiť podiel od Crowdberry investorov podľa vopred dohodnutých parametrov. Investičná štruktúra obsahuje viaceré ochranné mechanizmy vkladu aj plánovaného zisku investorov, viď nižšie sekcia “Zabezpečenie investície a kontrola“.

2. Zabezpečenie investície a kontrola:

Aj pri znížení hodnoty nehnuteľnosti o 8 %, Crowdberry investori stále obdržia rovnaký výnos ako v prípade predaja nehnuteľnosti na trhu za minimálne povolenú predajnú cenu. Toto je z dôvodu likviditnej preferencie pre Crowdberry (prednostného vyplatenia investície a výnosu).

Kontrola zmien parametrov kľúčových zmlúv a zmien biznis plánu, ako aj potrebný súhlas dozornej rady, zabezpečujú kontrolné postavenie investorov.

V prípade, ak sa nepredá nehnuteľnosť do 3 rokov, je KLM real estate a.s. povinná odkúpiť podiel od Crowdberry investorov podľa vopred dohodnutých parametrov, s ochranou vkladu aj výnosu Crowdberry investorov.

Možnosť prevzatia kontroly nad predajom nehnuteľnosti v prípade neplnenia záruky odkupu od KLM – pri predaji v tomto scenári sa preferenčná likvidita pre Cowdberry investorov rozšíri aj na výnos, ktorý by CB investori dosiahli pri povinnom odkupe KLM. Viac informácií a minimálne predajné ceny, pri ktorých Crowdberry investori dostanú (i) svoju investíciu + výnos (ii) svoju investíciu, nájdete v dokumente Informácia o investícii (IoI), ktorý je prístupný po prejavení záujmu investovať.

3. Predbežný harmonogram investície:

 • Vstup CB investorov: 01-02/2021
 • Vlastníctvo retail parku: 2021 – 2024
 • Predaj parku na trhu/exit investície Crowdberry investorov: 2023 – 2024

4. Stav projektu pri vstupe Crowdberry investorov

Skolaudovaná nehnuteľnosť, plynúce 5 – 7-ročné nájomné zmluvy uzatvorené na jeseň 2019. Financujúca banka Tatra banka, súhlas banky ako podmienka vstupu Crowdberry investorov.

5. Atraktívna lokalita

Susediaca obchodná prevádzka Lidlu, priame napojenie na diaľnicu D1 a neďaleká cesta prvej triedy podporujú návštevnosť predajní nájomcov.

Obchodná prevádzka Lidlu s celkovou plochou areálu o veľkosti viac ako 10-tis. m2 je v 100 % vlastníctve spoločnosti Lidl Slovenská republika, čo zvyšuje pravdepodobnosť pre jej dlhodobé pôsobenie v tejto lokalite, a tým aj udržanie lokality ako centra nákupu potravín a výrobkov bežnej spotreby.

Retail park je situovaný v širokej spádovej oblasti, 50 metrov od sídliska Juh, 1,6 kilometrov od centra mesta a v blízkosti obchodných prevádzok Tesco a Kaufland.

Detail lokality nájdete v galérii pod článkom a v informácii o investícii (IoI).

TRH

1. Retail parky kríza posilnila

Komentáre z trhu:

"Nájemci sdílejí pouze parkoviště, jinak má každá prodejna svůj samostatný vchod. Díky tomu mohou snadno regulovat počet lidí ve svých jednotkách. Obchody mají také samostatnou vzduchotechniku, lze tedy snáze řešit všechna dodržování hygienických opatření. Navíc retail parky obvykle nebývají místy, kde by se zákazníci sdružovali, trávili tu volný čas, ačkoliv i to je dnes jeden z trendů. Prozatím však zákazník oceňuje rychlý a účelný nákup u důvěryhodných značek. Během pandemie navíc řada obchodů v retail parcích fungovala jako výdejna a sběrna e-shopů." hovorí Michael Tauwinkl, konateľ nadnárodnej nemeckej společnosti Trei Real Estate v České republice.

"V současnosti evidujeme silný zájem rovněž ze strany investorů, kteří chtějí retail parky nakupovat. Považují je za velmi dobrý produkt se stabilním příjmem a dlouhodobé nájemní smlouvy, které bývají v retail parcích časté, jsou pro ně atraktivní," hovorí Katarína Brydone, riaditeľka oddelenia retailu a investícii v realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

2. Hodnota rastie.

Hodnota retail parkov za posledných 5 rokov každoročne rástla. Yieldy v segmente retail parkov postupne klesli z hodnoty 8,0 % v roku 2015 na hodnotu 7,25 % v 1. polroku 2020, čo predstavuje nárast hodnoty týchto nehnuteľností, z dôvodu posunu yieldov na trhu, o 10,3 % v sledovanom období.

Nárast tržieb v maloobchode takisto hrá do karát majiteľom retail parkov. Tržby v maloobchode v septembri 2020 prekonali minuloročnú úroveň, pričom dosiahli najrýchlejší medziročný rast od októbra 2018, a to na úrovni 5,8 %. V kategórii „ostatný tovar pre domácnosť v špecializovaných predajniach“ predstavoval medziročný nárast tržieb 5,9 %.

3. Výhody retail parkov

Výhoda retail parkov pramení najmä z dobrého dopravného spojenia, možnosti bezplatného parkovania a pohodlia, ako aj ľahkého prístupu k potravinám a výrobkom bežnej spotreby.

COVID-19: predajne v retail parkoch mávajú väčšinou vlastné vchody a sú priamo prístupné z parkoviska ako aj v prípade Retail Parku Piešťany, čo do určitej miery limituje kontakt zákazníkov s nakupujúcimi a vytvára preferenciu pre kupujúcich pred obchodnými centrami.

4. Koncept s potravinami je preferovaný aj zo strany zákazníkov aj investorov

Podľa Tauwinkla síce dnes nie je nutné, aby súčasťou retail parkov bol vždy potravinár, ale prítomnosť silnej potravinárskej značky s hypermarketom je stále jeho nespornou výhodou. "Retail parky jsou velmi zajímavý maloobchodní koncept. Jde totiž naproti preferencím zákazníků, kteří mají v posledních letech tendenci realizovat nákupy denní potřeby v blízkosti bydliště nebo pracoviště," hovorí Katarína Brydone, riaditeľka oddelenia retailu a investícii v realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

PARTNER

KLM real estate úspešne realizuje developerské projekty po celom území Slovenska. Zameriava sa na development retail parkov, logistických parkov, apartmánových a bytových domov, a taktiež na oblasť individuálnej bytovej výstavby.

Partnerom KLM real estate sa za 17 rokov podarilo zrealizovať 33 projektov, z ktorých 16 predstavoval development retail parkov (mapu realizovaných a budúcich projektov nájdete v galérii pod článkom). Vďaka týmto projektom prinieslo KLM množstvo investičných príležitostí svojim partnerom v celkovej hodnote 250 mil. EUR. KLM má rovnako úspešný track record v predaji dokončených projektov inštitucionálnym investorom (Tatra Asset Management, P3 Logistic Parks, Prvá Penzijná). V rokoch 2018 a 2019 predal portfólio 10-tich retail parkov s celkovou prenajímateľnou plochou 39-tis. m2 spoločnosti Tatra Asset Management.

KLM rozširuje svoje portfólio a plánuje development ďalších šiestich retail parkov, kde bude celkovo na prenájom 63 jednotiek a do portfólia klientov pribudne sedem nových firiem.

Medzi referenčné projekty KLM real estate patrí retail park vo Zvolene, retail park v Dunajskej Strede alebo logistický park v Žiline. Do klientskeho portfólia patria viaceré významné spoločnosti v oblasti retailu, logistiky alebo doručovacích služieb, vrátane dm drogerie, Deichmann, BILLA, Slovak Parcel Service, DHL, Volvo, Mountfield, teta, Tesco, alza.sk a iné.

Viac o KLM real estate: http://www.klmre.cz/sk

WEBINÁRE

1. Pozrite si záznam webinára s majiteľmi spoločnosti KLM real estate, ktorí prezentovali investičnú príležitosť Retail Park Piešťany, svoje znalosti z  trhu retail parkov a motiváciu spolupráce s Crowdberry.

Vo videu nájdete:

 • Úvod – Čo je Crowdberry
 • Prečo Crowdberry a nehnuteľnosti: od 3:43 min
 • Predstavenie KLM / predaj portfólia retail parkov Tatra Asset Management: od 8:20 min
 • Trh / skúsenosti KLM v retail parkoch: od 17:27 min
 • Pohľad realitných expertov na trh s retail parkami: od 27:03 min
 • Nájomcovia projektu: od 34:52 min
 • Lokalita projektu: od 43:13 min
 • Ekonomika a investičná štruktúra: od 45:47 min
 • Prečo investovať do Retail Parku v Piešťanoch: od 49:51 min
 • Zodpovedanie otázok investorov: od 52:42 min

Záznam webinára nájdete na tomto linku.
(Záznam je k dispozícii len registrovaným užívateľom na platforme Crowdberry)

 

2. Pozrite si záznam webinára s real estate investičným tímom o segmente retail parkov a investičnej príležitosti Retail Park Piešťany.

Vo videu nájdete:

 • Úvod – Čo je Crowdberry
 • Prečo Crowdberry a nehnuteľnosti: od 5:17 min
 • Investičný segment retail parkov: od 8:24 min
 • Prečo investovať do Retail Parku Piešťany: od 23:29 min
 • Nájomcovia a Lokalita Retail Parku Piešťany: od 28:18 min
 • Predstavenie KLM real estate: od 37:53 min
 • Ekonomika a investičná štruktúra: od 43:08 min
 • Ochranné mechanizmy pre CB investorov: od 48:11 min
 • Zodpovedanie otázok investorov: od 55:10 min

Záznam webinára nájdete na tomto linku.
(Záznam je k dispozícii len registrovaným užívateľom na platforme Crowdberry)

Obrázky

Táto webová stránka používa súbory cookies na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.