Distribučná hala pre SPS v Trnave je už otvorená

Real Estate

2. 11. 2021

Distribučná hala pre SPS v Trnave je už otvorená

Výstavba novej haly na rýchle vybavenie objednávok z e-shopov v najväčšej obchodnej zóne v Trnave bola ukončená. Jej slávnostné otvorenie prebehlo za účasti všetkých zúčastnených strán - zástupcov developera KLM real estate, nájomcu Slovak Parcel Service, generálneho dodávateľa HSF System SK, ale aj financujúcej banky Tatra banky tiež investorov Crowdberry, ktorí sa rovnako podieľali na jej financovaní. Ide o jeden z prvých príkladov priemyselného developmentu, ktorý bol realizovaný aj vďaka zapojeniu menších – individuálnych investorov.

Logistické centrum Trnava bude slúžiť spoločnosti Slovak Parcel Service (SPS) ako regionálne distribučné centrum na rýchle vybavovanie objednávok z online obchodov a redistribúciu tovarov zákazníkov. Hala s rozlohou 1400 m2 stojí na pozemku s rozlohou približne 10 000 m2. Pozemok prislúchajúci k hale je určený na ďalšiu expanziu expedičného pracoviska, ktoré je súčasťou základnej infraštruktúry s predpokladom ďalšieho rozvoja online obchodovania.

Srdcom distribučnej haly je plne automatizovaná spracovateľská linka pre balíkové zásielky. Jej kapacita reflektuje nielen na súčasné prevádzkové potreby, ale je pripravená aj na plánovaný nárast v nasledujúcom období.  Výnimočnosť novej triediacej linky je predovšetkým v rýchlosti a automatizácii jednotlivých činností (váženie, balenie, triedenie na odoslanie), čoho výsledkom bude zrýchlenie doručovania zásielok a skvalitnenie doručovateľských služieb.

„Trh expresných doručovateľských služieb, na ktorom pôsobíme“, hovorí Ján Ťurek, konateľ spoločnosti Slovak Parcel Service, „zaznamenal v posledných dvoch rokoch dynamický rast. Spoločnosť Slovak Parcel Service prudký nárast dopytu zvládla najmä vďaka dlhodobo plánovaným investíciám do rozvoja distribučnej siete. Nové distribučné centrum v Trnave je ďalšou významnou investíciou, ktorá výrazne posilní naše kapacity a efektivitu spracovania zásielok v tomto regióne.“

Na výstavbe logistickej haly sa finančne podieľali aj menší individuálni investori. Prostredníctvom investičnej platformy Crowdberry investovali svoj kapitál spolu so skúseným slovenským developerom KLM real estate, ktorý halu na rýchle spracovanie balíkov pre najväčšiu kuriérsku spoločnosť na Slovensku postavil. Na finančnom trhu sa tak začal meniť  štandardný obraz priemyselného developmentu určeného doteraz výhradne veľkým medzinárodným hráčom.

„Pre individuálnych investorov je ponuka vstúpiť do profesionálne pripravenej nehnuteľnosti, spoluvlastniť ju priamo s developerom a participovať na developerskom zisku jedinečnou šancou a v podstate slovenským unikátom,“ hovorí Peter Bečár z Crowdberry.

„Development logistickej haly v Trnave je pre nás prvou skúsenosťou zapojenia kapitálových investícií. V našom segmente je spôsob získania rastového kapitálu prostredníctvom investičnej platformy pomerne inovatívny. Jeho výhodou je pre nás najmä flexibilita financovania projektov, možnosť dlhodobej spolupráce s investormi a zaujímavé podmienky pre obe strany,“ hovorí Michal Kozáček, člen predstavenstva spoločnosti KLM real estate.